Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Mundur w powiecie. Klasa wojskowa w powiecie - ruszył pilotaż wsparcia szkół

Data publikacji: 2017-09-05, Data modyfikacji: 2017-09-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Mundur w powiecie. Klasa wojskowa w powiecie - ruszył pilotaż wsparcia szkół

Do 2019 r. w każdym powiecie ma być jedna szkoła średnia, która prowadzi klasę wojskową - zapowiedział wiceszef MON Michał Dworczyk.

Ruszył pilotażowy program wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących klasy mundurowe opracowany w Ministerstwie Obrony Narodowej. Program ma na celu wsparcie placówek w prowadzeniu aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego. 

Zgodnie z informacjami MON pilotaż będzie trwał dwa lata - dwa semestry w klasie II, jeden semestr w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej - i będzie miał formę zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci szkolenia poligonowego. Zajęcia będą się odbywały przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych resortowi obrony.

„Do 2019 r. w każdym powiecie ma być jedna szkoła średnia, która prowadzi klasę wojskową” - zapowiedział wiceszef MON Michał Dworczyk. Dodał, że absolwenci tych klas będą „odbudowywać zasoby osobowe rezerw polskich Sił Zbrojnych”.

Absolwenci placówek oświatowych biorących udział w programie będą mogli po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy. 

Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Osoby, które wybiorą kontynuowanie nauki na wyższych uczelniach wojskowych, będą mogły liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych.

Pilotaż uruchomiony został 1 września 2017 roku.

Źródło: www.kurier.pap.pl

MON
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
tarnowski

Powiat tarnowski - jeden z dużej grupy powiatów powstałych po reformie administracyjnej w 1999 roku. Obejmuje tereny o obszarze 1413 km², znajdujące się w województwie małopolskim, a jego siedziba mieści się w Tarnowie. Sam Tarnów nie wchodzi w skład powiatu, ponieważ jest miastem na prawach powiatu. W skład powiatu wchodzą gminy: Ciężkowice, Radłów, Ryglice, Tuchów, Wojnicz, Zakliczyn, Żabno, Gromnik, Lisia Góra, Pleśna, Rzepiennik, Strzyżewski, Skrzyszów, Szerzyny, Tarnów, Wierzchosławice, Wietrzychowice.

Południowa część powiatu z uwagi na swój zróżnicowany krajobraz oferuje znakomite warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i do konnych przejażdżek. Atrakcje regionu stanowią również cenne zabytki historyczne. Rozwinięta jest tutaj gałąź związana z rekreacją na terenach wiejskich. Gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty wiejskie zapraszają wszystkich turystów i mieszkańców zmęczonych miejskim hałasem.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola