In vitro to współcześnie najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności.
Daje szansę na potomstwo również tym parom, w przypadku których inne metody leczenia zawiodły.
W Tarnowie funkcjonuje program dofinansowania in vitro, do kwoty 5 000 zł.
Kiedy stosuje się leczenie pozaustrojowe, na czym dokładnie polega ta metoda i do jakiej kliniku się udać, by uzyskać pomoc?
W leczeniu metodą in vitro przeprowadza się zapłodnienie pozaustrojowe - plemnik i komórka jajowa zostają połączone w laboratorium, a nie jak ma to miejsce w typowej sytuacji - w drogach rodnych kobiety. Cała procedura składa się z kilku etapów:
Ponieważ leczenie niepłodności jest kwestią indywidualną, schemat postępowania może być inny w przypadku każdej pary.
W Tarnowie funkcjonuje Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla Mieszkańców Gminy Miasta Tarnowa. Umożliwia dofinansowanie procedury do kwoty 5 000 zł. Aby przystąpić do Programu, trzeba spełnić określone warunki. To między innymi:
Więcej szczegółów na temat warunków dofinansowania można znaleźć na stronie kliniki leczenia niepłodności Gameta: https://gameta.pl/dofinansowanie-in-vitro/tarnow/. Mieszkańcy Tarnowa mogą przeprowadzić in vitro w ramach Programu w klinice Gameta w Kielcach - wciąż dostępne są wolne miejsca.
In vitro stosuje się często w sytuacji, gdy leczenie innymi metodami nie przyniosło rezultatu. Również wtedy, gdy z góry wiadomo, że metody te okażą się nieskuteczne.
Zapłodnienie pozaustrojowe daje szansę na zostanie rodzicami również parom, których dotyczy niepłodność idiopatyczna, czyli taka, której przyczyn nie udało się jednoznacznie ustalić.
Pozostałe wskazania do in vitro to między innymi:
W przypadku przedwczesnego wygaśnięcia czynności jajników możliwe jest zastosowanie in vitro z komórkami jajowymi dawczyni. Zapłodnienie pozaustrojowe stosuje się również w sytuacji, gdy partner jest zarażony wirusem HIV lub HCV (gdy kobieta nie jest zarażona), a także w przypadku nosicielstwa zmian genetycznych (zarodki w procedurze in vitro można poddać diagnostyce preimplantacyjnej, tzn.wykrywaniu ewentualnych nieprawidłowości genetycznych i mutacji genów).
Osoby przed rozpoczęciem terapii przeciwnowotworowej, która może uszkodzić jajniki lub jądra, mogą zdecydować się na zamrożenie swoich komórek rozrodczych i wykorzystanie ich w przyszłości w zapłodnieniu metodą in vitro.
![]() |
Powiat tarnowski - jeden z dużej grupy powiatów powstałych po reformie administracyjnej w 1999 roku. Obejmuje tereny o obszarze 1413 km², znajdujące się w województwie małopolskim, a jego siedziba mieści się w Tarnowie. Sam Tarnów nie wchodzi w skład powiatu, ponieważ jest miastem na prawach powiatu. W skład powiatu wchodzą gminy: Ciężkowice, Radłów, Ryglice, Tuchów, Wojnicz, Zakliczyn, Żabno, Gromnik, Lisia Góra, Pleśna, Rzepiennik, Strzyżewski, Skrzyszów, Szerzyny, Tarnów, Wierzchosławice, Wietrzychowice. Południowa część powiatu z uwagi na swój zróżnicowany krajobraz oferuje znakomite warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i do konnych przejażdżek. Atrakcje regionu stanowią również cenne zabytki historyczne. Rozwinięta jest tutaj gałąź związana z rekreacją na terenach wiejskich. Gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty wiejskie zapraszają wszystkich turystów i mieszkańców zmęczonych miejskim hałasem. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola